Fandom

Czarnobyl Wiki

Sum pospolity

97stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Ten artykuł dotyczy Suma pospolitego. Zobacz też: Sum kanałowy.
Olbrzymie Sumy w Zbiorniku Wodnym EJ Czarnobyl.jpg

Dokarmianie sumów jest obowiązkową czynnością podczas wielu wycieczek do elektrowni

Bouncywikilogo.gif Proponujemy również przeczytanie artykułu: Sum_europejski, który znajduje się na Wikipedii.

Sum pospolity, sum europejski (łac. Silurus glanis, rus. сом обыкновенный) – ryba z rodziny sumowatych, drapieżnik, jedna z popularniejszych ryb żyjących z strefie czarnobylskiej. Organizm rodzimy, żyje w rzecze Prypeć.

Sumy w Zonie Edytuj

Najsławniejsza populacja sumów to ryby zamieszkujące zbiornik wody chłodniczej przy elektrowni. Ciepła woda z siłowni przyciągała różne gatunki ryb, a także sprzyjała sprowadzaniu innych. Akwen został skażony po awarii, głównie cezem-137, – zanieczyszczenie to klasyfikuje się zarówno jako radiacyjne, jak i chemiczne (występowanie metali ciężkich). Sumy, jako typowe drapieżniki, są szczególnie narażone na działanie skażenia, albowiem czym wyżej w łańcuchu pokarmowym, tym większe ilości nuklidów zostają pobrane wraz z pokarmem. Z badań przeprowadzonych w latach 1995-1996, mięso drapieżników, w tym sumów, było zanieczyszczone na poziomie od 7 do 27 kilobekereli na kilogram. Największy spadek promieniowania obserwowało się w dwóch pierwszych latach po awarii. Dziesięć lat po awarii, promieniowanie u ryb spadło nawet dziesięciokrotnie.

Sumy są bardzo słabo skażone strontem-90. Spowodowane jest to tym, iż stront gromadzi się w ościach ryb roślinożernych, które padają łupem drapieżników. Jako, że taka tkanka jest trudno przyswajalna, cały pobrany wraz z pokarmem nuklid zostaje przez sumy wydalony.

Sumy są jedną z atrakcji turystycznych oraz symbolem odradzającej się przyrody Zony. Czarnobylskie osobniki osiągają wielkość do 2-3 metrów. Nie jest to, jak się czasami błędni sądzi, wynikiem mutacji spowodowanych radiacją, lecz skutkiem spokoju, praktycznie zerowego odłowu i systematycznego dokarmiania przez turystów oraz pracowników. Gatunek ten jest już przyzwyczajony do tego zwyczaju; ryby nauczyły się gromadzić w okolicach dokarmiana w porze obiadowej, kiedy to zrzucane są im resztki ludzkiego posiłku.


Więcej w Fandom

Losowa wiki